מבוא

ניתן להגדיר את תופעת השיימינג ברשתות החברתיות כך: 'הפצה פומבית ברשת של מעשה שלילי או אמירה בעייתית של אדם תוך בִיוּשוֹ והלבנת פניו'. מעשה השיימינג נעשה מסיבות מגוונות, כגון: רצון להזהיר אנשים מפני אותו אדם, מאבק ערכי כנגד המעשה שהוא עשה, סיוע לקורבן; ולחילופין סיבות כמו נקמה, פורקן, שנאה ועוד. כשם שהמניעים שמובילים לשיימינג הם מגוונים כך גם תוצאותיו האפשריות. אנו יודעים שכלי חברתי זה אכן סייע להתמודדות עם תופעות חברתיות קשות, נתן כוח לאוכלוסיות חלשות, הזהיר את הציבור מאנשים בעיתיים וכדומה, אך במקביל אנו יודעים שהוא הביא לפגיעה עמוקה באנשים ושמם הטוב, לפירוק משפחות, ובמקרי קצה אפילו להתאבדות.

מאחר שקולות סימנה את סוגיית כוח הדיבור כאחד מעמודיה המרכזיים, חשנו שישנו צורך ממשי ודחוף להתמודד ערכית עם תופעה זו ולסייע לאנשים להכריע האם ומתי לבצע שיימינג או להפיצו. איננו מתכוונים לשמש כגורם סמכות הקובע כללים נוקשים בסוגיה זו, אך אנו סבורים שיש צורך בהעמקה בשאלות החיים הכרוכות בסוגיה זו, ובמתן כלים לקבלת הכרעות בנדון.

השנה הקדשנו שעות רבות בבית המדרש של צוות ומנחי קולות ללימוד התופעה, ולקבלת השראה והכְוונה ממקורות ישראל בגיבוש כלי שיסייע לכל אדם להכריע האם ומתי לקחת חלק בפעולה שכזו. הלימוד שלנו התמקד בסוגיות של לשון הרע, הלבנת פנים, תוכחה וחובת הסיוע לרֵעַ. כל תורת השיימינג ומורכבותה על רגל אחת: "לֹא-תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ, לֹא תַעֲמֹד עַל-דַּם רֵעֶךָ, אֲנִי יְהוָה. לֹא-תִשְׂנָא אֶת-אָחִיךָ בִּלְבָבֶךָ; הוֹכֵחַ תּוֹכִיחַ אֶת-עֲמִיתֶךָ, וְלֹא-תִשָּׂא עָלָיו חטא".

מצגת וראיון בגל"צ עם עיקרי הדברים

בפסטיבל הקהל 2017, שאורגן והופק על ידי "פנים – איגוד ארגוני יהדות ישראלית", התקיים מושב של קולות בו תהלה פרידמן וליאור טל שדה הציגו את עיקרי התהליך. לשמחתנו התקיים דיון ער ומעורר על הדברים. אנו מבקשים להודות לעשרות המשתתפים. ניתן לצפות במצגת שליוותה את המושב – מצגת שיימינג כנס הקהל .

לקראת הפסטיבל שוחח ליאור טל שדה, סמנכ"ל התוכן של קולות, עם אברי גלעד ועינת נתן בתוכניתם "משפחה גרעינית" בגלי צה"ל, על עיקרי התהליך ותוצריו. מוזמנים להאזין.

הכלי שגיבשנו

כאמור בראיון, בשלהי הלימוד שהורכב ממקורות רבים ומגוונים, גיבשנו כלי קצר וממוקד שמטרתו לסייע לכל אדם להכריע מתי לבצע שיימינג ו/או לשתף עימו פעולה. הכלי הוא מקבץ שאלות שאנו ממליצים לאדם לשאול את עצמו בטרם הוא כותב פוסט מסוג זה או לוחץ על כפתור השיתוף. בצד כל שאלה יש המלצה מכווינה. אומנם כלי זה נוצר בהשראת הלימוד והדיון שהתפתח בבית המדרש סביב המקורות, אך על מנת שלא להכביד לא ציינו כאן את המקורות הקשורים בכל שאלה ושאלה.

אנו מביעים תקווה שכלי ממוקד וקצר זה, יוכל אכן לסייע להשתמש ברשת באופן שמזין את החיים וממלא אותם בתוכן ולא בצורה מפרקת ופוגעת. נשמח לקבל הערות על השאלון.

1. וידוא אמת – האם בדקתי את כל הפרטים ועשיתי ככל יכולתי כדי לאמת אותם? במידה ושמעתי זאת מאדם אחר, האם אדם זה נאמן עלי?  כדאי לבצע שיימינג רק במקרים שיש לך ביטחון גבוה במהימנות המידע.

2. מניע פנימי – מהו המניע שלי לפעולה? האם מדובר בנקמה / קנאה / תחרותיות / שנאה (ושאר יצרים) או במניעת נזק עתידי לאנשים אחרים? מניע אחר? ככל שההכרעה נובעת יותר מסיבות ערכיות ופחות ממקומות סוערים בנפש הקשורים בנקמה ושנאה כך אנו סבורים שהיא נכונה יותר.

3. תוצאה מצופה – באיזו מידה אני יכול/ה להניח שמעשה השיימינג יגרום לתיקון במקרה הספציפי, לאזהרת הזולת או להתקדמות משמעותית במאבק בתופעה? לא מומלץ להשתמש בכלי של שיימינג אם הוא לא אפקטיבי.

4. תוכחה וחלופות נוספות – האם שקלתי את האפשרות של שיחה ישירה מול אותו אדם במקום ביוש? האם זה אפשרי לדעתי ויש סיכוי שהוא יקשיב לי? אלו אלטרנטיבות נוספות קיימות להשגת המטרה? במקרים שקיימת אפשרות סבירה של קיום שיחה ישירה מול האדם, שיחה שלא תפגע בקורבן או בך, מומלץ להקדים ולעשות זאת לפני שימוש בכלי של השיימינג. חלופת השיימינג לפעמים הכרחית אך איננו ממליצים להשתמש בה אם ניתן להשיג תוצאות דומות בדרך רכה יותר.

5. מידתיות – האם ישנה מידתיות בין המטרה לשמה ברצוני לבצע שיימינג לבין הנזק הצפוי למושא הבושה? ככל שהתחושה היא שההשפעה על מושא הביוש תהיה חריפה וקשה ושאין מידתיות סבירה בינה לבין המעשה שהוא עשה, כך מומלץ להימנע מביוש ולהשתמש באמצעים אחרים.

6. קשוט עצמך – האם אני חוטא/ת בדבר שעליו מתבצע הביוש? לא מומלץ לבייש אדם בגלל מעשה שאני עצמי עושה. כדאי לנסות לרגע להציב עצמי בנעלי האחר/ת (כשזה אפשרי, לעיתים הדבר מכניס את הנפגע למצב קשה ואין לעשות זאת) ולבחון בכנות את השאלה- האם היה מגיע לי עצמי שיימינג אם הייתי עושה את אותו המעשה?
לא מומלץ לבייש אדם בגלל מעשה שאני עצמי עושה.

7. מבני כוח – באיזו מידה מושא הבושה אוחז לדעתי בכוח חברתי או אחר שהינו גדול משמעותית מהכוח שיש בידי מי שנפגע ממעשיו ו/או בידי? כדאי להשתמש בכלי של שיימינג בעיקר במקרים השוברים מבני כוח ומסייעים למוחלשים בחברה.