להגשת מועמדות לתכנית, נא לקרוא את הפרטים המופיעים מטה ולמלא את השאלון.

תכנית מובילים חברתיים למנהלי אגפי חינוך ורווחה ברשויות המקומיות מזמינה בעלי ובעלות תפקידים אלה להתמודד עם אתגרים מרכזיים משולחן העבודה באמצעות  לימוד מעמיק בסגנון בית מדרשי. הלימוד מתבסס על מקורות מארון הספרים היהודי, ומשלב טקסטים נוספים ממקורות האסלאם וההגות הכללית, העוסקים בתחומים הרלוונטיים לתפקידי המנהלים. התוכנית כוללת מסע-לימודי בחוץ לארץ ומפגש עם קהילות יהודיות, פרויקטים בתחומי החינוך והרווחה ואתרים היסטוריים משמעותיים.

[*התוכנית מוכרת לגמול השתלמות עבור מנהלי אגפי חינוך.]

קולות פועלת ליצירת חברה ערכית ורבת פנים נטועה בעבר, רואה פני אדם וצופה אל העתיד. אנו מקיימים, מזה 21 שנה, לימוד בית מדרשי פלורליסטי עם אנשים משפיעים בחברה הישראלית. בשיטת העבודה החדשה שפיתחנו בחמש השנים האחרונות, בית המדרש עוסק בצרכים ובאתגרים המשמעותיים של סוכני השינוי הלומדים בו ושל החברה בה הם פועלים. הלימוד והשיח משנים את פניהם מעיסוק כללי בערכים ובזהות, להתמודדות ממוקדת עם אתגרי סוכני השינוי והחברה הישראלית. המפגש עם עמיתים למקצוע, המגיעים מרקע אישי וסביבתי שונה, הוא כר ליצירה וצמיחה ומהווה נקודת מוצא בשיטת הלימוד. כתוצאה מהלימוד ישנה הרחבה משמעותית של עולם השיקולים, נקודות המבט והערכים המנחים את המנהל/ת אל מול סוגיות מורכבות. בקולות יוצאים מעולם המעשה אל עולם הלימוד וחוזרים אל עולם המעשה עם תובנות, נקודות מבט מגוונות וכלים מחודשים. ממעשה ללימוד למעשה.

מחזור ה' של התוכנית המיועד למנהלי אגפי חינוך ורווחה, משלב את הידע שנצבר בארבעת המחזורים הקודמים, בהם עבדנו עם אנשי חינוך ורווחה מהמגזר השלישי והציבורי, בשילוב הידע מעבודתנו בשלטון המקומי, הכולל תכנית לדרג הבכיר של השלטון המקומי (ראשי רשויות, סגנים ומנכ"לים), ליווי פנימי של עירייה במרכז הארץ וליווי אישי של ראש מועצה.

אנו מאמינים כי תחומי החינוך והרווחה הינם בעלי השפעה משמעותית על חייו וחייה של כל תושב ותושבת, ובפרט על חייהן של אוכלוסיות מוחלשות. נושאים רבים בין תחומי העיסוק הללו משיקים זה לזה. יצירת חיבורים רעיוניים ושיתופי פעולה פרודוקטיביים בין מנהלי אגפי חינוך ומנהלי אגפי רווחה, הינם משמעותיים ביותר לשיפור חיי התושבים ועבודת הרשות המקומית בכללותה.

 

בוגרות ובוגרי התכנית למובילים בשלטון המקומי משתפים בחוויית הלימוד 

 

מטרות התוכנית ונושאיה:

 1. לימוד מעמיק על היחס לאוכלוסיות מוחלשות.
 2. עיסוק בדילמות של חלוקת משאבים כלכליים והון חברתי.
 3. פיתוח חשיבה משולבת ומשותפת, של חינוך ורווחה.
 4. עיסוק בסוגיות של סביבת העבודה המודרנית תוך העמקה ביום השבתון ומשמעויותיו.
 5. חיזוק יסודות הניהול והמנהיגות של המשתתפים.

נושאי הלימוד הסופיים בתוכנית ייקבעו עם צוות היגוי שייבחר מבין חברי הקבוצה בסמוך לפתיחת התכנית.

מטרות המסע הלימודי בחו"ל (יעד הנסיעה הסופי יוכרע עד תחילת התוכנית): פיתוח תהליך זהותי מעמיק ועיסוק באתגרים אישיים ולאומיים הקשורים בזהות יהודית וציונות; היכרות עם פרויקטים מקומיים הקשורים בחינוך ורווחה; היכרות עם השלטון המקומי ועם התרבות היהודית המקומית, בדגש על זרמים שונים וגישות שונות; וכן פיתוח הרשתיות הפנים-קבוצתית וחיזוק הקשר בין חברי הקבוצה.

מנחת הקבוצה: אילנה ביטון. אילנה מנחה בקולות בתכניות מובילים וקורסי בוגרים וליוותה מטעם קולות את עבודתה של אחת העיריות במרכז הארץ. אילנה היא בוגרת תכנית 'תהודה' למנהיגות יהודית–חברתית, מטעם קולות והמדרשה באורנים. בנוסף לאלו, מנחה כיום גם בתוכנית בארי של מכון הרטמן. בעבר עבדה בתפקידי ניהול והנחייה במגוון ארגונים. מתגוררת בירוחם. נשואה למיכאל ואם לחמישה. בהנחיית התוכנית ישולב גם ליאור טל שדה, סמנכ"ל התוכן של קולות ומנחה קבוצת המובילים בשלטון המקומי, כמנחה אורח.

 

מסגרת התוכנית:

תחילת התוכנית: סוף דצמבר 2018

13 מפגשים, אחת לשבועיים במשך חצי שנה, בימי ראשון (למעט יוצאי דופן כמפורט בלו"ז).

המפגשים כוללים: 11 מפגשי לימוד, בין השעות 13:00-17:00, שיתקיימו בעיר לוד; סמינר שישבת במלון בתנאי כלכלה מלאים (סמינר המשותף גם לקבוצת המובילים בשלטון המקומי של קולות: ראשי רשויות, סגנים ומנכ"לים); וכן מסע לימודי בחו"ל.

 

לו"ז התכנית:

 1. 30.12.18 כ"ב טבת
 2. 13.01.19  ז' שבט
 3. 27.01.19  כ"א שבט
 4. 10.02.19  ה' אדר א'
 5. 24.02.19  י"ט אדר א'
 6. 8-9.03.19  א'-ב' אדר ב' (סמינר משותף)
 7. 17.03.19 י' אדר ב'
 8. 7.04.19  ב' ניסן
 9. 2.05.19  כ"ז ניסן, יום השואה, יום ה'
 10. 22-26.05.19 מסע לימודי בחו"ל (אודסה)
 11. 2.06.19 כ"ח אייר
 12. 16.06.19 יג' סיון
 13. 30.06.19  כ"ז סיון

עלות מסובסדת: 5,000 ש"ח

תנאי השתתפות:

 • התוכנית מיועדת למנהלי אגפי חינוך ואגפי רווחה ברשויות מקומיות [התוכנית מוכרת לגמול השתלמות למנהלי אגפי החינוך].
 • התוכנית פתוחה כמובן לכל הרשויות המקומיות בישראל.
 • התכנית דורשת רצון ויכולת לקשב, דיאלוג, העמקה ולמידה.
 • נדרשת השתתפות מלאה בכל מפגשי התוכנית.

 

תהליך המיון

1. הגשת מועמדות באמצעות הטופס בקישור זה, מוקדם ככל הניתן ולא יאוחר מה- 22.11.18.

2. השתתפות במפגש המדגים, המיועד להיכרות הדדית בינך לבין קולות.

המפגש המדגים יתקיים ביום ראשון, 25.11.18, בשעה 18:30-21:00

3. ראיון אישי

לשאלות נוספות נא לפנות ליעל בכתובת: programs@kolot.info

להכרות עם בוגרות ובוגרי התכנית – הקליקו כאן

בוגרות ובוגרים מספרים:

צביקה גולדברג, מנכ"ל בעצמי – "הלימוד בקולות הוא הזדמנות מרתקת ומיוחדת לדיאלוג בתוך קבוצה מגוונת אך בעלת קו מרכזי משותף (מובילי ארגונים חברתיים), כאשר הדיאלוג מתקיים באמצעות כלי חשיבה וכלי למידה מן התרבות היהודית המסורתית שאינם בדרך כלל השפה הטבעית והמוכרת לקבוצה. למידה כזו יוצרת בית מדרש מרענן וסוער, וקבוצת עמיתים קרובה ומיוחדת. ההנחיה ידענית, חכמה ומפרה ומתאימה ברוח ובסגנון לאופי הקבוצה".

דפנה דור, מנכ"לית שיעור אחר – "קבוצת המובילים של קולות היתה עבורי מקום ללימוד משותף של סוגיות שמעניינות אותי ברמה האישית ובמיוחד רלבנטיות מאד למרחב החינוכי חברתי שבו אני פועלת. החיבור בין המקורות לבין הסוגיות האקטואליות מקסים אותי כל פעם מחדש, והדיון המשותף עם קבוצה של אנשים שמגיעים ממעגלי עשייה דומים העצים מאד את החוויה".

מיכל זימלר, מנכ"לית IVN – "קבוצת הלימוד של קולות למובילים חברתיים העשירה אותי בכלים וחשיבה להתמודדות עם העבודה החברתית היום יומית שלי על הדילמות הערכיות והניהוליות. קיבלתי השראה ומענה מקבוצת עמיתים מופלאה ורלוונטית, בד בבד עם צלילה לטקסטים הלקוחים מההיסטוריה היהודית על זרמיה, כולל טקסטים מודרנים ועכשווים. הלימוד בקולות חשף אותי לערוץ חדש ושונה של לימוד והעשרה מתוך טקסטים – ולא רק, אלא בחברותא. עונג צרוף".

חיה ג'משי, מנכ"לית קרן שח"ף – "תכנית קולות אפשרה לי שיח מרתק על נושאים שהם בליבה של החברה בחברת אנשים מדהימים המחוברים לעשייה חברתית משמעותית".

יעל עמאר טולוב, סמנכל"ית תוכניות בקרן לידידות – "הלימודים בקולות העשירו מאד את תפקידי הנוכחי ואת זהותי בכלל. התכנית אפשרה לי העמקה מרתקת בנושאים שעל סדר יומי והתערבבות עם רעיונות חדשים שהחזירו אותי אל היום יום עירנית, ערכית ומחוברת למהויות הדברים. ברמה האישית המפגש עם התכנים הוסיף לי עומק רב לזהותי היהודית, הישראלית, הדתית והמזרחית מתוך חוויה אנושית ולימודית נפלאה ומעצימה".

אפרת שרעבי, סגנית מנהלת השירות לרווחת הפרט והמשפחה במשרד הרווחה –  "הלימודים בקולות תרמו לי לחיבור שלם ועמוק יותר בין עבר הווה ועתיד. זה בעיקר נובע מחוויית הלימוד של המקורות היהודיים וזיקתם לסוגיות ערכיות וחברתיות עכשוויות וצופות פני עתיד. ונובע גם מהמארג החברתי האיכותי והמרתק. זו היתה עבורי חווייה מלמדת, מהנה ומפרה הן באישי והן במקצועי."

אביטל בלונדר, מנהלת עמותת ג'ינדאס להתחדשות עירונית בלוד – "הלימוד בקולות איפשר לי להיחשף לעושר תרבותי עצום בעולם היהודי, עם הנחיה מקצועית ומותאמת לחברי הקבוצה וכחלק מקבוצת לומדים שהופכים לשותפי אמת לעשייה החברתית שלי. תכני הלימוד הופכים למעיין נובע ורלוונטי מאי פעם שבו לרגע נדמה שבית המדרש של חכמי המשנה התלמוד וחזל נמצא ממש כעת איתנו ונכתב כדי להתמודד עם סוגיות חיות מן היומיום של החברה הישראלית ושלי".