בחירות במשטר דמוקרטי הן הדרך לשנות את המציאות. הסיבוב השני בבחירות לרשויות המקומיות, היה ה'מכה בפטיש' בהליך הזה. בעירי – ירושלים, קמתי ומצאתי את עצמי בין המפסידים. השינוי שבו רציתי לא התחולל, יהיה שינוי אחר – מזווית ראייתי – לרעה. זמן קצר אחר כך התבשרנו על טלטלה בכל המערכת הפוליטית בישראל ועל היתכנות גבוהה של הליכה לבחירות מוקדמות. בנקודה זו, אני פוגש את פרשת השבוע.

יעקב יוצא מביתו, למסע חניכה שיכין אותו לקראת המשך חייו. הוא נמצא באחת מנקודות השפל של החיים: וַיֵּצֵא יַעֲקֹב מִבְּאֵר שָׁבַע, וַיֵּלֶךְ חָרָנָה. וַיִּפְגַּע בַּמָּקוֹם וַיָּלֶן שָׁם כִּי בָא הַשֶּׁמֶשׁ, וַיִּקַּח מֵאַבְנֵי הַמָּקוֹם וַיָּשֶׂם מְרַאֲשֹׁתָיו, וַיִּשְׁכַּב בַּמָּקוֹם הַהוּא.

יעקב שוכב, על האדמה, אבנים למראשותיו. והנה, דווקא במקום הזה, הוא חולם חלום:

וַיַּחֲלֹם

וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה

וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה

וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹהִים

עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ.

מאז החלה הקריאה בכתבי הקודש, נכתבו עוד ועוד פירושים למראה המופלא הזה. המרכיב החידתי, מושך הפרשנויות, הוא התנועה הלא תכליתית – עולים ויורדים – של המלאכים. מה פשרה? ועוד – הרי הדימוי שלנו הוא שהמלאכים יושבים בשמים, אם כך, לפחות צריך היה להיות כתוב: 'יורדים ועולים'?

הרשב"ם מסביר – ביחס לשאלה השנייה – כי אכן הם ירדו ואחר כך עלו. הסיבה לכתיבה ההפוכה היא ערך של הקדמת הנעלה לפחות, הימין לשמאל, העלייה לירידה. לעומתו הנצי"ב כותב כי זאת תמונה מדויקת: השכינה נמצאת 'למטה', המלאכים 'שייכים' לה, פועלים דרכה, ואחר כך עולים לשמים – לדווח למלך מלכי המלכים. רש"י – בהתייחסו לשתי השאלות – מורה כי היו שתי קבוצות של מלאכים. מלאכי ארץ ישראל סיימו מלאכתם – ללוות את יעקב בארץ ישראל – ועלו לשמים, ומלאכי חוץ לארץ ירדו, בכדי להתחיל במשימת הליווי בחוץ לארץ. הרמב"ן מורה כי היתה קבוצה אחת, ופשר החלום הוא שהמלאכים חייבים לעלות ולדווח ורק אחר כך לחזור לארץ ולפעול. כלומר – יש קודקוד עליון, יש מנהיג לבירה. זה הפשר שישא יעקב אתו בשנות גלותו הקשות. הרש"ר הירש הולך בעקבות הרמב"ן. הוא מורה על קבוצה אחת של מלאכים. המלאכים 'עולים' – כלומר מתבוננים באידיאה של האדם, ואז יורדים – וחוקרים את החיכוך שלו במציאות העכורה, ועל פי סנכרון שני המבטים, הם מחליטים כיצד להשגיח עליו.

אני רוצה להציע לכם פשר אחר. יעקב יוצא לגלות. צפויים לו קשיים גדולים – המתעצמים בכך שהם מתרחשים מחוץ למגרש הביתי שלו, וגם הצלחות ופריצות דרך. החלום מסמן – גם אם התנועה נראית כחסרת תכלית, עלייה וירידה של אותה הדמות בסולם האחד, מה שחשוב הוא לא להפסיק לנוע. אם אתה קופא על שמריך, בסוף תפסיד את עולמך. אבל אם אתה ממשיך בתנועה, כמו מתאגרף שכל הזמן מקפץ לכאן ולשם, הרי בסופו של דבר תהיה אפשרות לרגע של הבקעה לעבר היעדים שהצבת לעצמך.

המשחק הפוליטי הירושלמי – כבבואה למשחק הפוליטי הגדול כולו – חשוב שיתנהל גם הוא באופן שכזה. לעיתים אתה מנצח ולעיתים מפסיד, לעיתים עולה ולעיתים יורד. מה שחשוב הוא לא להפסיק את התנועה, את הגישוש, את החיפוש. אם לא הפעם – אולי בפעם הבאה, וגם אם לא, נמשיך לנוע לכאן ולשם ולחפש את הסדק המוביל אל מה שבעיננו הוא הטוב והראוי.